PC GAMING - de 5 ANI stim totul despre jocuri
jocuri, cheaturi, gaming, discutii, comunitatea cu cea mai mare crestere, revista pc
|
Lista Forumurilor Pe Tematici
|
PC GAMING - de 5 ANI stim totul despre jocuri | Inregistrare | Login
POZE PC GAMING - DE 5 ANI STIM TOTUL DESPRE JOCURI
Nu sunteti logat.
|
Nou pe simpatie: simobuzedulci_o Profile
 | Femeie 24 ani Dambovita cauta Barbat 25 - 47 ani |
|
Mambo Jambo
Level 26 paladin
 Din: timisoara
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 386
|
|
Larrabee e numele de cod al viitoarelor plăci video Intel făcute īn parteneriat cu... DreamWorks (Shrek, lol), care cu siguranţă vor face praf concurenţa.
According to Wikipedia şi ce-am mai citit, plăcile pot fi considerate un hibrid īntre un CPU şi un GPU. Arhitectura e bazată pe core-uri, ca la procesoare; primele variante vor avea 8, 16, 24 şi 32, iar după jumătatea lui 2010 vor fi scoase pe piaţă şi cu 48.
Fiecare core va avea o frecvenţă de peste 1 Ghz. Nişte grafice din 2008 indicau că pentru a rula Gears of War la 1600*1200 şi 60 FPS era nevoie de 25 de nuclee de un giga; pentru FEAR + 4 AA tot 25, iar pentru HL2: Episode 2 + 4 AA doar 10. Un demo de Quake 4 care folosea ray-tracing (google it) rula la 12 FPS pe un Quad, şi la 70 pe un Larrabee cu 24 de nuclee de un giga.
Intel intenţionează să lanseze o variantă cu 32 de nuclee a cīte 2 giga fiecare, din cīte se spune. Arhitectura plăcii face ca performanţa să se scaleze liniar, atīt īn funcţie de numărul de nuclee, cīt şi de frecvenţa lor. Traducere: pentru a rula GoW la rezoluţia şi viteza de mai sus, va fi nevoie de 12.5 core-uri de 2 giga, sau performanţa se va dubla dacă mai adăugăm 25 de cīte un giga.
Īn funcţie de necesităţi, fiecărui proces i se alocă un număr de nuclee. De exemplu, pentru o strategie gen Supreme Commander se pot aloca o treime pentru AI, o treime pentru fizică şi una pentru grafica propriu-zisă. Teoretic, orice program poate rula pe Larrabee īn loc de procesorul calculatorului, īnsă trebuie modificări pentru a fi compatibil cu arhitectura plăcii.
Larrabee va suporta atīt DX, cīt şi OpenGL. Partea cea mai bună este că avem nevoie de upgrade doar pentru a avea mai multe nuclee sau o frecvenţă mai mare. Larrabee va putea fi pur şi simplu programată prin software, aşa că developerii pot crea orice le tună mintea fără să fie restricţionaţi de setul de instrucţiuni DX/OGL. Printr-un simplu driver update, placa va fi compatibilă cu viitoarele versiuni ale acestora.
La īnceput, nu vom vedea mare brīnză, cu excepţia a şase titluri despre care se zvoneşte că Intel le are īn vedere să fie folosite drept "demonstraţii" pīnă īn 2011. Developerii de astăzi trebuie să ia īn considerare arhitectura consolelor cīnd crează un engine. Dacă una din consolele next-gen va folosi Larrabee, o să fie cu totul altă mīncare de peşte.
Singurul titlu despre care se ştiu detalii este Project Offset, cumpărat anul trecut de Intel. De atunci nu s-a mai auzit nimic de el, īnsă recent a fost postat un update pe site-ul oficial al jocului, care ne zice că īn curīnd vom afla detalii despre ce s-a īntīmplat īntre timp cu proiectul. Va fi titlul de lansare al lui Larrabee, care e aşteptată spre sfīrşitul lui 2009 - probabil īn noiembrie, īn concurenţă directă cu plăcile DX11.
Preţ - TBA , dar nu cred că mai contează avīnd īn vedere cīt de ambiţios e proiectul.
_______________________________________ Look, it's a plane!!! No, it's a bird! No, it's SUPERMAN! Neeeaah, I think it's a plastic bag...
|
|
| pus acum 17 ani |
|
Power PIN
Moderator
 Din: TIMISOARA - in curand Capitala
Inregistrat: acum 19 ani
Postari: 208
|
|
Preţ - TBA , dar nu cred că mai contează avīnd īn vedere cīt de ambiţios e proiectul.
Ooo, sigur ca da,nici nu conteaza pretul Noi suntem niste negrii mititei care lucreaza zilnic,deci dupa DOAR 8 ore ne permitem o asemenea investie. I wish!
_______________________________________ Now, Power PIN RULLZ !!!! 
|
|
| pus acum 17 ani |
|
Mastahquillboar
Moderator
 Din: In the shadows
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 73
|
|
Normal ca o sa ne coste zeci de salarii si mii de alocatii Dar priveste partea cea buna(impartita in 2 mai mici) : 1)Vor fi niste placi dementiale si 2)Se vor ieftini odata si odata 
_______________________________________

|
|
| pus acum 17 ani |
|
Power PIN
Moderator
 Din: TIMISOARA - in curand Capitala
Inregistrat: acum 19 ani
Postari: 208
|
|
@ Synyster,
deci tu iti planuiesti sa cumperi placa la vreo 5-10 ani de la lansarea oficiala a lor, nu? 
_______________________________________ Now, Power PIN RULLZ !!!! 
|
|
| pus acum 17 ani |
|
Mastahquillboar
Moderator
 Din: In the shadows
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 73
|
|
E si asta un mod de a supravietui (pana prind in mana un salariu,of course) 
_______________________________________

|
|
| pus acum 17 ani |
|
Predator
Moderator
 Din: Silent Hill
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 314
|
|
Pai dupa ce o sa ne arda la buzunar, se va ieftini si cand incepe sa fie convenabil si ti-l poti permite, guess what ? vor scoate altceva mai bun si mai scump, promovat eventual de nu stiu ce joc si va detrona predecesorul sau. Deci, upgrade-uri grupir tot va trebui sa facem la pc pt. a juca "noutatile"...de asta imi iubesc eu consola... 
_______________________________________

|
|
| pus acum 17 ani |
|